Get your dropdown menu: profilki, free stuff: freetems

niedziela, 22 września 2013

Azja

Ohayo 

Dziś opowiem trochę o Azji 


Azja jest największą częścią świata, zajmuje bowiem 44,4 mln km kwadratowych powierzchni kontynentu Eurazji. Po Europie jest najbardziej rozczłonkowaną częścią świata. Wyspy i półwyspy stanowią ponad 25% ogólnej powierzchni. Dzieli się na: 1) Azję Zachodnią obejmującą Azję Mniejszą, Półwysep Arabski, Kaukaz i Wyżynę Irańską. Region ten (bez Kaukazu) identyfikuje się często z Bliskim Wschodem, 2) Azję Centralną obejmującą obszar wyżyny Tybetańskiej i Mongolskiej oraz kotliny Kaszgarskiej i Dżungarskiej wraz z sąsiednimi górami, 3) Azję Południową czyli Indie, subkontynent na południe od Himalajów wraz z Cejlonem, 4) Azję Południowo-Wschodnią obejmującą Półwysep Indochiński, Archipelag Malajski i Indochiny, 5) Azję Wschodnią lub Daleki Wschód - Chiny Wschodnie i Północno-Wschodnie, Korea, Japonia, pacyficzne obszar Rosji, 6) Azja Północna obejmująca Syberię i dorzecza zlewiska Morza Wschodniosyberyjskiego. 


Azja ze względu na swą rozległość posiada najbardziej zróżnicowane stosunki klimatyczne. W Azji występują wszystkie strefy klimatyczne. Roślinność Azji należy do dwóch państw roślinnych: Holarktycznego na północy i Paleotropikalnego na południu. Azja jest ojczyzną wielu roślin uprawnych: ryżu, pszenicy, trzciny cukrowej, pomarańcz, cytryn, wielu warzyw. 

W Azji żyje ponad 60% ludności świata. Wielkie i stare ośrodki cywilizacji w Azji były miejscem powstania najważniejszych, do dziś istniejących religii świata: judaizmu sięgającego początkami II tysiąclecia p.n.e, wywodzącego się z północnej części Półwyspu Arabskiego, później chrześcijaństwa, dominującego obecnie w Europie, buddyzmu i hinduizmu rozwijającego się na Półwyspie Indyjskim od połowy I tysiąclecia p.n.e. oraz równie wczesnego konfucjonizmu i taoizmu w Chinach, a także islamu rozprzestrzeniającego się od VII wieku z Półwyspu Arabskiego. 

Ludność Azji mówi około 1000 języków zgrupowanych w kilka rodzin językowych. Dysproporcja między mnogością języków, a liczbą państw na kontynencie (47 krajów) wskazuje że wiele z nich jest wielonarodowych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz